
Sukcesy polskiego przemysłu lotniczego: Nowe inwestycje w sektorze
W ostatnich latach pojawiły się informacje, że wiele krajów inwestuje w polski przemysł lotniczy. Jest to postrzegane jako pozytywne zjawisko zarówno dla gospodarki kraju, jak i dla tworzenia miejsc pracy. Jednym z przykładów jest fakt, że chińska firma Sino-Fly kupiła polską spółkę Avio Aerospace Industries. Firma ta jest jednym z największych producentów silników lotniczych na świecie. Oszacowano, że wartość tej inwestycji wynosi około miliarda dolarów. Ogromna inwestycja w polski przemysł lotniczy pochodzi od niemieckiej firmy MTU Aero Engines. Firma ta jest jednym z największych producentów silników lotniczych na świecie. Przewidywana wartość inwestycji to około miliard złotych.
Świetną wiadomością dla polskiego przemysłu lotniczego jest to, że amerykańska firma Pratt & Whitney zdecydowała się zainwestować około 500 milionów złotych w swój istniejący zakład produkcyjny w Łodzi. Celem jest rozszerzenie produkcji komponentów do silników odrzutowych. Dzięki temu w regionie łódzkim powstanie około 100 nowych miejsc pracy. Ponadto firma Pratt & Whitney ogłosiła niedawno, że planuje rozbudowę swojego łódzkiego zakładu. Ich celem jest zwiększenie produkcji w łódzkim zakładzie produkcyjnym. Mają nadzieję zrobić to do roku 2023. Taki wzrost produkcji komponentów do silników odrzutowych ma przynieść około 1000 nowych miejsc pracy w tym rejonie.
Raport: Polska branża lotnicza rośnie w siłę staje się coraz ważniejsza dla gospodarki
Sektor lotniczy w Polsce staje się coraz ważniejszy dla gospodarki. Wynika to przede wszystkim z wielu nowych inwestycji, które zostały zrealizowane w tej branży. W ostatnich latach znacznie wzrosła wartość produkcji sektora w ujęciu eksportowym. Dzięki temu stanowi on ważną część polskiej gospodarki. Sektor lotniczy odpowiada za około 5% rocznego PKB kraju. Jest to znacząca kwota w porównaniu z innymi sektorami gospodarki. Szacuje się, że wartość eksportu tego sektora wynosi ponad 6 mld dolarów rocznie. Tak wysokie wartości eksportu są główną przyczyną rosnącego znaczenia przemysłu lotniczego dla polskiej gospodarki.
Sektor lotniczy w Polsce: Wzrost produkcji samolotów pasażerskich
Produkcja samolotów pasażerskich w Polsce rośnie. Wynika to głównie z nowych inwestycji w sektorze lotniczym w kraju. Na początku tej dekady polski producent samolotów, PZL-Świdnik, należał do amerykańskiej firmy Sikorsky. Teraz jego właścicielem jest japońska firma Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Firma ta zajmuje się produkcją samolotów pasażerskich. Obecnie dokonuje inwestycji w polskiego producenta samolotów PZL-Świdnik. Celem jest zwiększenie produkcji samolotów pasażerskich w Polsce. Dzięki temu ma powstać wiele nowych miejsc pracy w sektorze. Pierwszy samolot ma zostać wyprodukowany w 2021 roku.
Oprócz produkcji samolotów pasażerskich, polski przemysł lotniczy zajmuje się również produkcją samolotów wojskowych. Firma PZL-Mielec jest jednym z wiodących na świecie producentów śmigłowców wojskowych. Firma ta od wielu lat produkuje śmigłowce dla wojska. Teraz rozpoczęła produkcję śmigłowców Airbusa. Te mają być dostarczone armii do 2023 roku.