Loading...

Rozwój polskiego przemysłu lotniczego: Przegląd

Jak rozwijał się polski przemysł lotniczy na przestrzeni lat?

Spojrzenie na polski przemysł lotniczy od początków 1986 roku do współczesności.

Rozwój polskiego przemysłu lotniczego

Sukcesy polskiego przemysłu lotniczego: Nowe inwestycje w sektorze

W ostatnich latach pojawiły się informacje, że wiele krajów inwestuje w polski przemysł lotniczy. Jest to postrzegane jako pozytywne zjawisko zarówno dla gospodarki kraju, jak i dla tworzenia miejsc pracy. Jednym z przykładów jest fakt, że chińska firma Sino-Fly kupiła polską spółkę Avio Aerospace Industries. Firma ta jest jednym z największych producentów silników lotniczych na świecie. Oszacowano, że wartość tej inwestycji wynosi około miliarda dolarów. Ogromna inwestycja w polski przemysł lotniczy pochodzi od niemieckiej firmy MTU Aero Engines. Firma ta jest jednym z największych producentów silników lotniczych na świecie. Przewidywana wartość inwestycji to około miliard złotych.

Świetną wiadomością dla polskiego przemysłu lotniczego jest to, że amerykańska firma Pratt & Whitney zdecydowała się zainwestować około 500 milionów złotych w swój istniejący zakład produkcyjny w Łodzi. Celem jest rozszerzenie produkcji komponentów do silników odrzutowych. Dzięki temu w regionie łódzkim powstanie około 100 nowych miejsc pracy. Ponadto firma Pratt & Whitney ogłosiła niedawno, że planuje rozbudowę swojego łódzkiego zakładu. Ich celem jest zwiększenie produkcji w łódzkim zakładzie produkcyjnym. Mają nadzieję zrobić to do roku 2023. Taki wzrost produkcji komponentów do silników odrzutowych ma przynieść około 1000 nowych miejsc pracy w tym rejonie.

Raport: Polska branża lotnicza rośnie w siłę staje się coraz ważniejsza dla gospodarki

Sektor lotniczy w Polsce staje się coraz ważniejszy dla gospodarki. Wynika to przede wszystkim z wielu nowych inwestycji, które zostały zrealizowane w tej branży. W ostatnich latach znacznie wzrosła wartość produkcji sektora w ujęciu eksportowym. Dzięki temu stanowi on ważną część polskiej gospodarki. Sektor lotniczy odpowiada za około 5% rocznego PKB kraju. Jest to znacząca kwota w porównaniu z innymi sektorami gospodarki. Szacuje się, że wartość eksportu tego sektora wynosi ponad 6 mld dolarów rocznie. Tak wysokie wartości eksportu są główną przyczyną rosnącego znaczenia przemysłu lotniczego dla polskiej gospodarki.

Sektor lotniczy w Polsce: Wzrost produkcji samolotów pasażerskich

Produkcja samolotów pasażerskich w Polsce rośnie. Wynika to głównie z nowych inwestycji w sektorze lotniczym w kraju. Na początku tej dekady polski producent samolotów, PZL-Świdnik, należał do amerykańskiej firmy Sikorsky. Teraz jego właścicielem jest japońska firma Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Firma ta zajmuje się produkcją samolotów pasażerskich. Obecnie dokonuje inwestycji w polskiego producenta samolotów PZL-Świdnik. Celem jest zwiększenie produkcji samolotów pasażerskich w Polsce. Dzięki temu ma powstać wiele nowych miejsc pracy w sektorze. Pierwszy samolot ma zostać wyprodukowany w 2021 roku.

Oprócz produkcji samolotów pasażerskich, polski przemysł lotniczy zajmuje się również produkcją samolotów wojskowych. Firma PZL-Mielec jest jednym z wiodących na świecie producentów śmigłowców wojskowych. Firma ta od wielu lat produkuje śmigłowce dla wojska. Teraz rozpoczęła produkcję śmigłowców Airbusa. Te mają być dostarczone armii do 2023 roku.

Ostatnio na naszym blogu

Image

Czym jest branża transportu lotniczego i dlaczego ma dla nas tak duże znaczenie?

17-08-2022

Prawdopodobnie słyszałeś o znaczeniu transportu lotniczego w swoich lokalnych lub krajowych wiadomościach. Ale

Czytaj więcej

Image

Poznaj kilka z najbardziej nietypowych samolotów - Dowiedz się więcej

01-06-2022

Czy słyszałeś kiedyś o latającej łodzi, super hybrydowym samolocie lub amfibii morskiej? Jeśli nie, nie przejm

Czytaj więcej

Image

Jak zostać inżynierem lotnictwa: Pomocne rady na drodze do sukcesu

04-05-2022

Zostanie inżynierem lotniczym, lub jakimkolwiek innym inżynierem w tej sprawie, nie dzieje się z dnia na dzień

Czytaj więcej

Image

Dowiedź się jakie samoloty oraz helikoptery są produkowane w Polsce: Przegląd

20-03-2022

Przemysł lotniczy jest jedną z najbardziej ekscytujących i szybko rozwijających się branż produkcyjnych. Dzięk

Czytaj więcej