Loading...

Najbardziej znane samoloty i śmigłowce wyprodukowane w Polsce

Dowiedź się jakie samoloty oraz helikoptery są produkowane w Polsce: Przegląd

Poznaj polskie firmy produkujące samoloty i śmigłowce, które znajdują się w pierwszej dziesiątce branży.

Samoloty i śmigłowce wyprodukowane w Polsce

Przemysł lotniczy jest jedną z najbardziej ekscytujących i szybko rozwijających się branż produkcyjnych. Dzięki temu, że samoloty są stale rozwijane i unowocześniane, a także cały czas odkrywane są nowe innowacje, jest to świetna branża, w której warto się odnaleźć. W końcu samoloty i helikoptery są produkowane w Polsce! W tym artykule przyjrzymy się, jakie samoloty i śmigłowce są produkowane w Polsce, a także niektórym z największych graczy w przemyśle lotniczym. Jeśli jesteś zainteresowany wejściem do tego sektora lub dowiedzeniem się o nim więcej, czytaj dalej!

Polska produkcja: Samoloty i śmigłowce

Samoloty i helikoptery są produkowane w Polsce. Może to brzmi dziwnie, ale tak naprawdę jest to fakt. Pierwszy samolot został wyprodukowany w Polsce w 1913 roku. Był to samolot rozpoznawczy o konfiguracji dwupłatowej. Został wykonany z drewna, a jego konstruktorem był słynny inżynier Henryk Cybulski. Drugim polskim samolotem był samolot myśliwski wyprodukowany w 1916 roku. Posiadał silnik Wrighta, śmigło produkcji francuskiej, a wykonany był z drewna i stali.

Słynny polski samolot myśliwski PZL P.11 został wykonany w 1932 roku. Na początku XX wieku w Polsce istniał duży przemysł lotniczy. Kraj słynął z projektowania i produkcji samolotów wojskowych różnego typu, takich jak samoloty rozpoznawcze, myśliwce, bombowce i łodzie latające. W tym czasie polski przemysł lotniczy produkował samoloty zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego. Projektowanie i produkcję samolotów przerwała II wojna światowa. Po wojnie Polska stała się częścią bloku wschodniego, a polski przemysł lotniczy został znacjonalizowany i skoncentrowany na produkcji samolotów dla Związku Radzieckiego.

Polskie samoloty i śmigłowce ciekawostki i fakty

  • Pierwszym samolotem na świecie, który latał produkcyjnie w komercyjnych liniach lotniczych był brytyjski de Havilland DH106. Produkowany w latach 1951-1959, został wykonany w Polsce.
  • Śmigłowiec Mil Mi-8, produkcji radzieckiej, produkowany był w Polsce w latach 1972-1989. Był to jeden z najczęściej używanych śmigłowców na świecie.
  • Wyprodukowany w Polsce PZL-130 Orlik był pierwszym masowo produkowanym śmigłowcem na świecie. W latach 1951-1957 wyprodukowano około 959 śmigłowców.
  • PZL W-3 Sokal był samolotem szkoleniowym, który służył w Polskich Siłach Powietrznych. Sokal służył w latach 1971-1991. - PZL-130 Orlik był pierwszym seryjnie produkowanym śmigłowcem na świecie. W latach 1951-1957 wyprodukowano około 959 śmigłowców.

Ostatnio na naszym blogu

Image

Czym jest branża transportu lotniczego i dlaczego ma dla nas tak duże znaczenie?

17-08-2022

Prawdopodobnie słyszałeś o znaczeniu transportu lotniczego w swoich lokalnych lub krajowych wiadomościach. Ale

Czytaj więcej

Image

Poznaj kilka z najbardziej nietypowych samolotów - Dowiedz się więcej

01-06-2022

Czy słyszałeś kiedyś o latającej łodzi, super hybrydowym samolocie lub amfibii morskiej? Jeśli nie, nie przejm

Czytaj więcej

Image

Jak zostać inżynierem lotnictwa: Pomocne rady na drodze do sukcesu

04-05-2022

Zostanie inżynierem lotniczym, lub jakimkolwiek innym inżynierem w tej sprawie, nie dzieje się z dnia na dzień

Czytaj więcej

Image

Jak rozwijał się polski przemysł lotniczy na przestrzeni lat?

22-02-2022

Sukcesy polskiego przemysłu lotniczego: Nowe inwestycje w sektorze W ostatnich latach pojawiły się i

Czytaj więcej